Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči radí jak prožít vánoce bez požárů

1. 12. 2009
převzato z www.hzscr.cz

Hasiči radí jak prožít vánoce bez požárů

Vánoční svátky patří z pohledu hasičů k těm klidnějším obdobím roku. Přesto i v tomto svátečním období vyjíždí hasiči k požárům, dopravním nehodám nebo jiným mimořádným událostem, na kterých se mnohdy podílí lidská neopatrnost či neznalost. Stačí chvilka a pohoda Vánoc je nenávratně pryč.  

Prohořelý stolekProhořelý stolek
Připomeňme si loňské Vánoce.  Během devíti dnů na přelomu let 2008/2009 (24.12. 2008 – 1.1. 2009) evidovali hasiči celkem  796 požárů, ve stejném období 2007/2008 to bylo 651 požárů, stejně jako rok předtím, což je v kontextu posledního období velmi nadprůměrný počet (2005/2006 – 450, 2004/2005 – 567). Požáry během těchto devíti dnů způsobily jedno úmrtí, zranění 27 osob a majetkové škody ve výši 46,1 mil. Kč. Hasiči se navíc o mnoha drobnějších požárech ani nedozvědí, protože je lidé dokáží rychle zlikvidovat sami.
 
 
O loňském Štědrém dnu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči u celkem 179 mimořádných událostí, což je o zhruba 40% méně událostí než činí celoroční průměr. Hasiči likvidovali 60 požárů, což je zhruba celoroční průměr. Při požárech utrpělo pět osob  zranění a celkové škody přesáhly 5 milionů korun. Hasiči dále zasahovali u „pouhých“ 27 dopravních nehod (o polovinu méně než je celoroční průměr), 12 úniků nebezpečných látek, v 67 případech se jednalo o technické zásahy (např. odstranění překážky z komunikace, nouzové otevření bytu, vyproštění lidí, záchrana zvířat apod.), jedenáctkrát vyjely jednotky požární ochrany kvůli planému poplachu zbytečně.   Hasiči při svých „štědrovečerních“ zásazích evakuovali celkem 5 osob a dalších 14 lidí zachránili.
 
 
Poměrně vysoký byl vloni počet požárů – 62. Zatímco na Štědrý den v roce 2007 likvidovali hasiči celkem 69 požárů, v roce 2006 zasahovali hasiči u 40 požárů a rok předtím u 52. Svou negativní roli v tomto sehrál fakt, že chyběla sněhová pokrývka, která by zafungovala jako prevence požárů travních porostů nebo odpadů. 
 
 
Také na Štědrý den v loňském roce hasiči likvidovali typicky vánoční požáry. Např. v jednom z bytů ve Zlíně začal při smažení kapra hořet vyhřátý olej. Mladý pár se ho pokusil uhasit dosti nešťastně vodou v koupelně, což skončilo výbuchem plamenů a bohužel také popálením mladé ženy i muže a následným požárem. V Uherském Brodě zase zřejmě neopatrně odpálená zábavní pyrotechnika zapálila střechu obytného domu, jen díky rychlému zásahu nájemníků a hasičů škoda činila „pouze“ 100 tisíc korun.
 
 
A jak málo stačí, aby byly zkaženy celé svátky, o tom se přesvědčil muž ve Zlíně. Na chvíli si odskočil k příbuzným, ale bohužel přitom ve svém bytě nechal na stole bez dozoru hořet svíčky na adventním věnci. Po několika minutách došlo v jeho bytě k požáru, který ho těžce poničil a způsobil škody za 300 tisíc korun.K obdobnému případu došlo v Pardubicích, tam však škoda dosáhla milionu korun.  
 
 
V  Úpici na Trutnovsku zase kvůli technické závadě televizoru vyhořel přízemní byt.
 
 
Ačkoliv přímo na Štědrý den nikdo vloni při požáru nepřišel o život, i tak došlo během svátků k tragédií. Krátce po půlnoci dne 25.12. vyjeli hasiči k požáru rodinného domu v Kouřimi (okres Kolín). Hořet začalo kvůli nedodržení odstupové vzdálenosti od topidla a následkem požáru zemřel jeden člověk.
Hasiči však během loňského Štědrého dne nelikvidovali jen požáry, ale zachraňovali také zvířata, vyjížděli k nálezům neznámých látek, k dopravním nehodám apod.
 
 
A i když na silnicích byl poměrně klid, v ranních hodinách zasahovali hasiči u tragické dopravní nehody v Jaroměři. Řidič zde s osobním autem narazil do stromu a na následky těžkých zranění zemřel.
 
 
 
Nejčastější příčinou vzniku požárů o Vánocích je bohužel lidská nedbalost – kouření (vloni 26 požárů), používání otevřeného ohně (16 požárů), nesprávná obsluha apod. Typickými vánočními požáry jsou ty způsobené neopatrnou manipulací se svíčkami (hl. na adventních věncích) nebo prskavkami, při nichž často hoří adventní věnce, ubrusy, koberce, záclony apod. Kvůli zvýšené intenzitě činnosti v kuchyních při přípravách svátečních pokrmů se pak každý rok množí případy vznícení potravin při vaření. V období Vánoc hoří nejčastěji odpady v popelnicích či kontejnerech, saze nebo zazděné trámy v komínech. Požáry samotných vánočních stromků v posledních letech téměř vymizely, protože většina lidí používá namísto klasických elektrické svíčky.
 
 
Vloni byl o vánočních svátcích zaznamenán jeden případ hořícího vánočního stromku, evidovány byly ale i dva případy vznícení od zábavní pyrotechniky a 8 požárů osobních automobilů.
 
 
Aby nic nenarušilo vaši pohodu vánočních svátků a oslavy konce roku a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví či škodám na majetku, přijměte několik rad a varování od Hasičského záchranného sboru ČR
 
 
Naše domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály, jako jsou koberce, čalounění, záclony. Požáry v bytech se pak rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody, nehledě na ohrožení životů a zdraví. Proto i o Vánocích musíme maximálně opatrně zacházet se všemi zdroji otevřeného ohně.
 
 
1) POZOR NA SVÍČKY A PRSKAVKY

V roce 2008 hasiči během tří vánočních svátků (24.12. – 26.12.) zaznamenali šest požárů od hořících svíček, při nichž hořely zejména adventní věnečky, ubrusy, záclony, podlahoviny a další hořlaviny převážně v domácnostech. Pamatujte, že hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Ještě ve vzdálenosti 8 -10 cm od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky.

Zapálenou svíčku nelze proto položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce, ubrusem apod.). Svíčky umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

 
Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.

 
Pod stálou kontrolou by měla být i zapálená vonná aromalampa, u které hrozí vyhřeznutí hořlavin přímo na podložku.
Dávejte pozor na děti, aby si bez dozoru nehrály se svíčkou nebo prskavkou.

 
2) Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké. Na trhu se již v minulosti objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné. Byly totiž vyrobeny ze suchých  dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Tyto typy věnců jsou určeny jen pro dekoraci, ne pro zapálení.

 
Pamatujte, že každý prodávaný výrobek musí být opatřen návodem použití, kde se lze dozvědět jak s předmětem bezpečně zacházet a jak ho správně používat. 

 
Také svíčky, které použijeme na rozsvícení vánočního stromku, musí být opatřeny nehořlavou podložkou, která zachycuje žhavý vosk a brání přímému styku svíce s jehličím. Svíčky by měly být na stromku umístěny stabilně, aby se nepřekotily a aby se svými plamínky příliš neblížily jehličí. Vánoční stromek, na kterém hoří klasické svíčky nebo petardy, by měl být neustále pod dozorem.   Samozřejmostí je uchycení stromku do stabilního držáku, aby nedošlo k jeho převrácení.
 
Požáry vánočních stromků se však v posledních letech objevují spíše ojediněle, protože většina domácností již dnes využívá spíše elektrické žárovkové svíčky. I u nich bychom měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty.   Hasiči evidují případy, kdy kvůli elektrickému zkratu i elektrické svíčky dokázaly zapálit stromek.

Zkušenosti ukazují, že k požárům vánočních stromků dochází paradoxně spíše v prvních dnech nového roku, kdy si například děti na stromku zapálí třeba prskavku nebo petardu a proschlé jehličí snadno chytne, popř. po jejím dohoření spadnou žhavé části na koberec či jiný kus nábytku a dojde k požáru.
 
 
3) POZOR PŘI VAŘENÍ A VYTÁPĚNÍ
Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. V roce 2008 byly během tří vánočních svátků evidovány čtyři požáry od vznícení potravin při vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení nezkušeného „hasiče.“ Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).
 
 
Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a nedbalosti v péči o komíny. Během tří vánočních svátků v roce 2008 od topidel a komínů hořelo v obytných domech 20x.
Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte   pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu) a netopte např. odpady, plasty apod. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky - žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen. Komíny si nechte pravidelně čistit a kontrolovat. Popel ukládejte na bezpečné místo. 
 
 
4) POZOR NA PYROTECHNIKU
Na konci roku však nehrozí jen svíčky nebo prskavky, během Vánoc se již prodává zábavní pyrotechnika a lidé „zbrojí“ na oslavy příchodu nového roku. Prodejci by však měli při jejich prodeji a uskladňování dodržovat základní bezpečnostní pravidla, aby nedošlo ke vzniku požáru, výbuchu nebo jinému ohrožení. Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška Českého báňského úřadu č. 174/1992 Sb. ze dne  16. března 1992 o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

 
Pokud využíváte vánočních svátků pro úklid své domácnosti, nezapomeňte na věci uložené na balkoně. Během oslav konce roku může zbloudilá petarda nebo jiný kus zábavní pyrotechniky tyto věci snadno zapálit. 

 
CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POŽÁRU?
Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.
Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasící přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezaterasil únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem. 
  • Pamatujte, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.
  • Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky. 
  • Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám). 
  • Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).
  • Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti. Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.

 
Tabulka: Počty a následky požárů v období 24.12.- 1.1. celkem

 
99/00
00/01
01/02
02/03
03/04
04/05
05/06
06/07
07/08
08/09
POŽÁRY
[počet]
 
461
 
460
 
365
 
390
 
503
 
567
 
450
 
651
 
651
 
796
ŠKODA
[mil. Kč ]
 
75,0
 
214,4
 
38,4
 
22,4
 
30,7
 
32,3
 
53,0
 
43,0
 
50,1
 
46,1
USMRCENO
[počet]
 
5
 
0
 
8
 
4
 
3
 
4
 
4
 
6
 
5
 
1
ZRANĚNO
[počet]
 
36
 
29
 
25
 
29
 
21
 
28
 
27
 
47
 
43
 
27
ZACHRÁNĚNÉ
A EVAK.OSOBY
[počet]
 
 
 
160
 
 
 
79
 
 
 
48
 
 
 
44
 
 
 
28
 
 
 
10
 
 
 
77
 
 
 
150
 
 
 
188
 
 
 
21
UCHRÁNĚNÉ
HODNOTY
[mil. Kč ]
 
 
212,7
 
 
216,6
 
 
116,2
 
 
136,2
 
 
127,5
 
 
185,0
 
 
280,0
 
 
102,0
 
 
142,3
 
 
117,2
 
 Tabulka : Počty a následky požárů na Štědrý den
 
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
POŽÁRY
[počet]
 
38
 
73
 
39
 
37
 
57
 
44
 
52
 
41
 
70
 
60
ŠKODA
[mil. Kč ]
 
7,4
 
2,9
 
14,9
 
 
1,8
 
2,6
 
11,5
 
5,5
 
3,0
 
3,4
 
5,5
USMRCENO
[počet]
 
2
 
0
 
1
 
1
 
3
 
1
 
1
 
1
 
0
 
0
ZRANĚNO
[počet]
 
7
 
5
 
2
 
1
 
3
 
3
 
6
 
14
 
3
 
5
 
Tabulka: Počet požárů stromečků a vznícení od prskavek, svíček a vánoční pyrotechniky o vánočních svátcích 24.12. – 26.12.
Počet /rok
 
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
Požár stromečků
1
1
0
0
0
0
1
0
1
1
Ostatní požáry od adventních či vonných svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky
19
32
24
13
8
11
10
8
8
9
 
 Tabulka : Výčet nejčastějších příčin požárů v období 24.12.-1.1.:
P Ř Í Č I N A
99/0
00/1
01/2
02/3
03/4
04/5
05/6
06/7
07/8
08/9
 Nedbalost dospělých
82
78
66
68
77
67
62
98
101
140
Z toho: - kouření
7
24
11
6
18
17
8
16
21
26
- používání otevřeného ohně
25
24
25
26
24
17
18
21
16
16
- nesprávná obsluha, omyl, zanedbání bezpečn. předpisů
33
11
14
19
22
18
18
41
42
73
 Technická závada,včetně závad komínů a topidel
33
58
86
103
85
69
95
79
91
94
 Úmysl, žhářství
44
36
27
29
42
31
33
47
34
75
 Hra dětí s ohněm
5
7
6
7
11
9
6
7
5
7
Dále nedošetřováno
170
178
135
126
225
313
195
347
331
414
 
Statistické údaje: pplk. Ing. Vladimír Vonásek
 
 
Hasičský záchranný sbor ČR všem přeje klidné vánoční svátky, bez nutnosti zásahu hasičů. .
 
 
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR